SP Milletvekili Sayısı Kaç?

2

SP Erkek Milletvekili Sayısı Kaç?

2

SP Kadın Milletvekili Sayısı Kaç?

0

27. Dönem SP Milletvekili Listesi

# Milletvekili Parti Şehir Meslek Okul Yaş
1. Abdulkadir Karaduman SP Konya Siyaset Bilimci İnönü Üniversitesi 28
2. N. Cihangir İslam SP İstanbul Akademisyen Ankara Üniversitesi 61

SP Hakkında

2001 yılında kurulmuş İslamcı bir siyasi parti olan Saadet Partisi, genellikle Türkiye'deki muhafazakar Müslümanlar tarafından desteklenmektedir. Fazilet Partisi’nin yasaklanmasından sonra, AK Parti ile birlikte kurulan iki partiden birisi olan Saadet Partisi, 20 Temmuz 2001’de kurulmuştur. Necmettin Erbakan’ın fikir ve felsefesine dayananan parti, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin başarısı sebebi ile hiçbir zaman Refah ve Fazilet Partileri zamanındaki oy potansiyeline ulaşamamıştır.

Kutan, Erbakan, Kurtulmuş ve Kamalak dönemleri

Milli Görüş hareketinin son temsilcisi olan Saadet Partisi, Fazilet Partisi’nin kapatılmasının ardından 20 Temmuz 2001’de Ankara’da kurulmuştur. Recai Kutan’ın ilk genel başkanı olduğu Saadet Partisi, girmiş olduğu ilk seçim olan 2002 genel seçimlerinde hayal kırıklığı yaşayarak %2,5 oy oranı ile TBMM’nin dışında kalmıştır. Seçimin ardından 2003 yılında yapılan olağan kongrede, başarısızlığı kabul ederek aday olmayan Kutan’ın yerine, Necmetin Erbakan genel başkan olarak seçilmiş; ancak Erbakan hapis cezasından dolayı bu görevi devralamamıştır. 2004 yılında tekrar Kutan liderliğinde girilen yerel seçimlerde %4,77 oy oranı elde eden SP, 63 belediye başkanlığı kazanmıştır. 2006 yılındaki kongre sonucunda tekrar Recai Kutan’ı ikinci kez genel başkanlığa layık gören SP, 2007 genel seçimlerinde %2,34 oy oranı ile yine TBMM’ye girememiştir. Yapılan üçüncü olağan kongrede partinin başına Numan Kurtulmuş gelmiş, yaklaşık iki yıl boyunca bu görevi yürütmüştür. Ancak 1 Ekim 2010’da bu görevden istifa ettiğini açıklayan Kurtulmuş, Halkın Sesi Partisi’ni kurmuştur. Numan Kurtulmuş’un istifası ile partinin başına tekrar Necmettin Erbakan gelmiş, 27 Şubat 2011’deki vefatına kadar SP Genel Başkanı görevini sürdürmüştür. Erbakan’ın vefatının ardından partinin başına önce geçici, sonra da seçimle Mustafa Kamalak gelmiştir. Kamalak bu görevi 30 Ekim 2016’ye kadar sürdürmüş, Millî İttifak adı altında BBP ile ittifak kurarak 2015 genel seçimlerine katılmıştır. Her ne kadar bu ittifak sonucunda SP barajı geçememiş olsa da, oy oranını arttırarak %2,06 oy almıştır.

Karamollaoğlu dönemi

SP’nin kurucularından olan, 1989 ile 1995 arasında Sivas Belediye Başkanlığı görevini yürütmüş Temel Karamollaoğlu, 30 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilen kongrenin sonucunda Saadet Partisi’nin yeni genel başkanı olmuştur. Karamollaoğlu döneminde daha farklı bir politika izleyen SP, CHP ve İYİ Parti ile kurduğu Millet İttifakı ile Türk siyasetinde önemli bir aktör haline gelmiştir. AB’ye karşı olan ve çözümün İslam Birliği’nde olduğu fikrine sahip Temel Karamollaoğlu, 2018 başkanlık seçimlerinde SP’nin adayı olmuş, 400 binden fazla oy olmıştır. Öte yandan, Saadet Partisi 2018 genel seçimlerinde %1,34 oranında oy alarak önceki seçimlere nazaran daha yüksek bir oy oranına ulaşmış, CHP listelerinden Abdulkadir Karaduman ve Nazır Cihangir İslam’ı milletvekili olarak TBMM’ye sokmuştur. Son olarak, 3 Kasım 2019 tarihinde Temel Karamollaoğlu, tekrardan Saadet Partisi genel başkanı seçilmiştir.

Bülten

Haberdar kalmak ve ilerleyen günlerde TBMM 27. dönem milletvekilleri hakkında daha çok bilgiye ulaşmak için bültenimize kayıt olun!